Online Kodlama Dersleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Online Kodlama Dersleri

Online Kodlama Dersleri

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapKodonizleme

100. Yıl Marşı da Çalıntı

YazarMesaj
orduultraslan
Admin
Admin
orduultraslan

Kişisel Sayfalar
Metin alanı:

100. Yıl Marşı da Çalıntı Empty
MesajKonu: 100. Yıl Marşı da Çalıntı   100. Yıl Marşı da Çalıntı Icon_minitimePerş. Eyl. 04, 2008 12:58 pm

Fenerbahçe'nin yüzüncü yılı için Kıraç'ın bestelediği 100.Yıl Marşı'nın müziğinin 1 Mayıs Marşı'nı çağrıştırdığı ortaya çıktı. Besteci ve yorumcu Ercan Saatçi, "Benziyorsa skandal olur" dedi.
Fenerbahçe'nin 100. yılı için şarkıcı Kıraç'ın bestelediği 100. Yıl Marşı'nın müziği ve ritminin, Türkiye'de sol örgütlerin ve devrimcilerin yıllarca dillerinden düşürmediği 1 Mayıs Marşı ile aynı olduğu öne sürüldü.

"BİRÇOK KİŞİ BENZETTİ"
Besteci ve yorumcu Ercan Saatçi "Ben Marşı tam olarak dinleyemedim. Ancak marşın tanıtımından itibaren beni birçok arkadaşım ve tanıdığım arayarak 'Bu marş 1 Mayıs Marşı'na benziyor' dediler. Ben Kıraç'ın böyle bir alıntı yapacağına inanmıyorum. Ancak gerçekten benziyorsa bu bir 100. yıl skandalıdır" dedi. Fenerbahçe Spor Kulübü Basın Sözcüsü Şekip Mosturoğlu, "1 Mayıs marşını da bilirim. Ancak ilk kez böyle bir soru ile karşılaştığım için size yorum yapamayacağım" dedi.

Zülfü Livaneli Yazmış
Evet; bence de benziyor.
Hatta benzerlikten de öte.

1 Mayıs marşının da ilginç bir öyküsü vardır.

Theodorakis bir gün bana dedi ki: “Paris’te 1 Mayıs’ta yürüyenleri izliyordum. Baktım Türk grubu benim şarkımı söyleyerek geçti.”

Bu durum büyük besteciyi epey memnun etmişti.

Gerçekten de 1 Mayıs marşı Costa Gavras’ın, Vasili Vasilikos’un romanından uyarladığı Z filmine Mikis Theodorakis’in yaptığı besteden alınmıştır.

Şimdi de bu ezgi Fenerbahçe marşı olmuş.

Böylece Mikis Thedorakis, Fenerbahçe marşı bestelemiş oluyor.

Niye bu takım, Türkiye’den bir şarkı alıp bunu kullanacağına hep uluslararası tanınmış melodilerde ısrar ediyor, anlamak mümkün değil.
http://orduultraslan.tr.gg

100. Yıl Marşı da Çalıntı
1 sayfadaki 1 sayfası